A QUANTIS CONSULTING ZRT.
KÖZZÉTÉTELE
A BIZTOSÍTÁSI TANÁCSADÁS FENNTARTHATÓSÁGI TÉNYEZŐKRE GYAKOROLT KÁROS HATÁSAINAK  FIGYELMEN KÍVÜL HAGYÁSÁRÓL[1]

Közzététel: 2023. február 17.

Hatályos: 2023. február 17. napjától

 

A Quantis Consulting Zrt. („Társaság”) az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/2088 Rendelete („SFDR”) alkalmazásában a biztosítási alapú befektetési termékek és nyugdíjbiztosítási termékek tanácsadással történő értékesítéséhez kapcsolódóan pénzügyi tanácsadónak minősül, melyre tekintettel az SFDR 4. cikkének (5) bekezdése b) pontja alapján az alábbi nyilatkozatot teszi közzé.

A Társaság a tanácsadás során jelenleg nem veszi figyelembe a befektetési döntéseknek a fenntarthatósági tényezőkre gyakorolt káros hatásait. Ennek indokai az alábbiak.

Az SFDR elvárja a pénzügyi tanácsadóktól, hogy tegyék közzé, hogy biztosítási tanácsadásuk során figyelembe veszik-e a befektetési döntéseknek a fenntarthatósági tényezőkre gyakorolt káros hatásait. A fenntarthatósági tényezők az SFDR alkalmazásában a környezeti, társadalmi és munkavállalói kérdések, az emberi jogok tiszteletben tartása, valamint a korrupció és a vesztegetés elleni küzdelemmel kapcsolatos kérdések.

A Társaság függő biztosításközvetítőként (többes ügynökként) több biztostó megbízásából kizárólag a biztosítók által kínált biztosítási termékek, illetve az azokhoz elérhető eszközalapok előre meghatározott körére vonatkozóan nyújt tanácsadást. Ezért a Társaság a biztosítóktól kaphat információt a fenntarthatóság főbb káros hatásairól.

A Társaság támogatja a fenntarthatóság szempontjából káros hatások figyelembevételére, valamint átláthatóságára irányuló törekvéseket. A Társaság ugyanakkor az alakulóban lévő szabályozás miatt jelenleg nem tudja szisztematikusan és következetesen felhasználni a biztosítók által nyújtott, illetve közzétett információkat.

Annak érdekében, hogy a termék alkalmasságának megfelelően a potenciális ügyfél a valós igényeit leginkább lefedő befektetési portfóliót állíthassa össze, a fenntarthatósági tényezőkre gyakorolt főbb káros hatások – a biztosítók saját döntésén és politikáján túlmenő – további szelekcióját, szűkítését a Társaság nem végzi el. Ugyanakkor külön hangsúlyt helyez arra, hogy minden olyan eszközalap esetében, amelyre a biztosítók publikálják a fenntarthatósági tényezőkre gyakorolt főbb káros hatásokat, a potenciális ügyfeleket a szerződéskötést megelőzően kellő időben és objektív módon tájékoztassa e hatásokról.

________________________________________

[1] A jelen közzététel a 2021. március 10. napjától hatályos korábbi közzétételt váltja fel. A korábbi közzététel módosítására az időközben bekövetkezett jogszabályváltozások miatt került sor.

A QUANTIS CONSULTING ZRT.
FENNTARTHATÓSÁGI KOCKÁZATOK INTEGRÁLÁSÁRA VONATKOZÓ POLITIKÁJÁNAK KÖZZÉTÉTELE

Közzététel napja: 2023. február 17.[1]

Hatályos: 2023. február 17. napjától

 

A QUANTIS Consulting Zrt. („Társaság”) az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/2088 Rendelete („SFDR”) alkalmazásában a biztosítási alapú befektetési termékek és nyugdíjbiztosítások esetén a tanácsadással történő értékesítéshez kapcsolódóan pénzügyi tanácsadónak minősül, melyre tekintettel az SFDR alapján az alábbiakban közzéteszi a fenntarthatósági kockázatoknak a biztosítási tanácsadásába történő integrálására vonatkozó politikájára, valamint ezzel összefüggésben a javadalmazási politikájára vonatkozó tömör információkat.

A fenntarthatósági kockázatokkal kapcsolatos általános célkitűzések

A fenntarthatósági kockázat olyan környezeti, társadalmi vagy irányítási (Enviromental, Social, Governance = ESG) esemény vagy körülmény, melynek bekövetkezése, illetve fennállása tényleges vagy potenciális, lényeges negatív hatást gyakorolhat a befektetés értékére.

A Társaság támogatja a fenntarthatósági kockázatok kezelésére irányuló nemzetközi és hazai erőfeszítéseket. A Társaság elkötelezett aziránt, hogy

  • hozzájáruljon a fenntartható társadalom létrejöttéhez, figyelembe véve a jelenlegi és a jövőbeli generáció szükségleteit;
  • elősegítse a fenntarthatósági eredetű pénzügyi kockázatokkal kapcsolatban az ügyfelek tudatosságát, ezen keresztül a kockázatok kezelését;
  • a fenntarthatósági eredetű kockázatokkal kapcsolatos információk az ügyfelek számára informatívak, érthetőek és megbízhatóak legyenek;
  • a közvetített termékpalettáján elérhető zöld, fenntarthatósági tematikájú biztosítási termékek köre szélesedjen;
  • csökkentse működésének környezetre gyakorolt hatását, azaz saját ökológiai lábnyomát.
  • folyamatosan figyelemmel kísérje a fenntarthatósági fejlődéssel kapcsolatos jogszabályi előírásokat, nemzetközi és hazai erőfeszítéseket és piaci fejleményeket.

A fenntarthatósági kockázatok biztosítási tanácsadásba történő integrálása

A Társaság a tanácsadási folyamatát úgy alakítja ki, hogy a fenntarthatósági kockázatokkal kapcsolatos szempontok a tanácsadás során az alábbiak szerint érvényesüljenek:

  • A Társaság kiemelt célja a tanácsadás során, hogy az ügyfél megtalálja az igényeihez és szükségleteihez leginkább illeszkedő, alkalmas befektetési konstrukciót, mely jelentősen függ az ügyfél rövid- és hosszú távú céljaitól, az adott biztosítási termék típusának megfelelő befektetési területtel összefüggő ismereteitől, pénzügyi helyzetétől, veszteségviselési képességétől, hozamelvárásától és kockázatvállalási hajlandóságától, fenntarthatósági preferenciájától.
  • A Társaság figyelembe kívánja venni az ügyfél fenntarthatósággal kapcsolatos preferenciáit is, ennek érdekében a Társaság a jogszabályi előírásoknak megfelelően rákérdez az ügyfelek fenntarthatósággal kapcsolatos preferenciájára, így arra, hogy milyen hangsúlyt helyez a biztosítási termékek, illetve az eszközalapok fenntarthatósági szempontjaira, besorolására.
  • Az ügyfél fenntarthatósággal kapcsolatos preferenciáját figyelembe véve, a biztosítók közléseire támaszkodva a Társaság felhívja az ügyfelek figyelmét a befektetett díjtartalék, illetve az egyes eszközalapok fenntarthatósági szempontok szerinti besorolására és jellemzőire, fenntarthatósági kockázatokra és integrálásuk mikéntjére, tekintettel az esetleges valószínűsíthető hozamhatásokra is.
  • A fenntarthatósági tényezőkre gyakorolt főbb káros hatások – a biztosítók saját döntésén és politikáján túlmenő – további szelekcióját, szűkítését a Társaság ugyanakkor nem végzi el.
  • A Társaság – az ügyfél által megadott fenntarthatósági preferenciák és igények alapján – nem ajánl IBIP termékeket egyéni fenntarthatósági preferenciákat teljesítőként, ha az említett termékek nem teljesítik a szóban forgó preferenciákat. A Társaság az ügyfél megadott fenntarthatósági preferenciái függvényében és ehhez igazodóan teljeskörű tájékoztatást nyújt a fenntarthatósági célkitűzéssel rendelkező és nem rendelkező eszközalapok tekintetében.
  • A pénzügyi piaci szereplők által végzett, termékhez kapcsolódó fenntarthatósági kockázat-értékelést és a kapcsolódó, szerződéskötést megelőzően teljesítendő tájékoztatókat szerződéskötést megelőzően az ügyfelek rendelkezésére bocsátja.

A fenntarthatósági kockázatok javadalmazási politikába történő integrálása

A Társaság kiemelt célja a tanácsadás során, hogy a potenciális ügyfél megtalálja az igényeihez leginkább illeszkedő befektetési konstrukciót, mely jelentősen függ az ügyfél rövid- és hosszú távú céljaitól, hozamelvárásától és kockázatvállalási hajlandóságától. Mivel minden ügyféligény egyedi, és nem feltétlenül a leginkább fenntartható befektetések irányába mutat, így az elfogulatlan tanácsadás biztosítása érdekében az ügynökök javadalmazása független attól, hogy a tanácsadás eredményeként az ügyfél által választott befektetés milyen fenntarthatósági jellemzőkkel rendelkezik.

A működés környezetre gyakorolt hatásának csökkentése

A Társaság a fenntartható társadalom létrejötte érdekében maga is törekszik az ökológiai lábnyoma csökkentésére. Ennek keretében a Társaság különösen

  • elkötelezett a környezettudatosság növelése mellett;
  • figyelemmel kíséri a piaci fejleményeket és elkötelezett abban, hogy termékpalettáján az éghajlatot kevésbé károsító termékek körét szélesítse;
  • arra törekszik, hogy az ügyfelek számára digitális alternatívát nyújtson a papír felhasználásuk kapcsán, ideértve az ügyfelekkel való kommunikációt is;
  • elkötelezett aziránt, hogy fejlessze és megtartsa a képzett és motivált munkavállalóit, megbízottait, elősegítve a Társaság által végzett tevékenység pozitív és professzionális környezetben történő folytatását;
  • törekszik arra, hogy olyan vállalati kultúrát alakítson ki, melynek keretében a Társaság minden munkavállalója, megbízottja magáénak vallja a Társaság fenntarthatósággal kapcsolatos célkitűzéseit, erőfeszítéseit.

Felhívjuk a tisztelt ügyfelek figyelmét, hogy a Társaság jelen hivatalos közzétételét a hatályos jogszabályi környezet előírásai alapján a legnagyobb szakmai gondossággal tette meg, azonban tekintettel az egyes részterületeket szabályozó módszertani útmutatók hiányára vagy a kapcsolódó egyéb fenntarthatósági jogszabályok több lépcsős alkalmazási hatályára, nem tekinthető teljes körűnek.

________________________________________

[1]  A jelen közzététel a 2021. március 10. napjától hatályos korábbi közzétételt váltja fel. A korábbi közzététel módosítására az időközben bekövetkezett jogszabályváltozások miatt került sor.

A dokumentumok megjelenítéséhez Adobe Acrobat Reader szükséges. Amennyiben az Ön számítógépén nincs telepítve a program, az alábbi linkre kattintva ingyenesen letöltheti.