„Egy fa elültetéséhez a legjobb időpont 20 évvel ezelőtt volt, a második legjobb pedig ma van”
A jövő ma kezdődik
Különböző országokban eltérő módon készítik fel a szülők a gyermekeiket az önálló életre. Amerikában már a gyerek születésekor a magas főiskolai, egyetemi tandíjakra kezdenek el gyűjteni, a Távol-Keleten pedig az esküvőre és az önálló életkezdéshez kapcsolódó tetemes kiadásokra tesznek félre a felelősen gondolkodó szülők. Az is világszerte jellemző, hogy a vagyoni helyzet nem befolyásolja a megtakarítási hajlandóságot azaz: szerény körülmények között élő emberek is komoly összegeket gyűjtenek össze gyermekeik támogatására.
Drága gyermekeink
Magyarországon nincs kialakult koreográfiája a gyermekek jövőjét magalapozó megtakarításoknak, pedig célokból itthon sincs hiány. A gyermek életének különböző szakaszai más-más pénzügyi elvárásokat támasztanak a szülőkkel szemben, de kis előrelátással és a QUANTIS tanácsadóinak segítségével ezek az akadályok nem leküzdhetetlenek. Egy gyermek felnevelése és eljuttatása a diplomaszerzésig 15 millió forintba kerül a szülőknek, akiknek ezenkívül még a munkába állásig szükséges anyagi támogatassal is számolniuk kell.
Helyzeti előnyök
A gyermekek jövőjéről gondoskodni ma már nem merül ki abban, hogy a szülők az első lakás megvásárlásához anyagi segítséget adnak. Egyre több szülő ismeri fel azt, hogy egy vagy több idegen nyelv magas szintű ismerete, esetleg egy elismert külföldi főiskola /egyetem által kiállított diploma legalább olyan értékes hozzájárulás az életkezdéshez, mint egy lakás. A család teljes körű biztonságának megteremtéséhez ugyancsak nélkülözhetetlen a családtagok egészségének aktív munkaképességének hosszú távú fenntartása. Ön felkészült már ezekre a költségekre?
A papír: pénz!
Ahány nyelv annyi ember, tartja a mondás, de arra már bölcsen nem tér ki, hogy a gyermekek nyelvi képzése nem csak sok időt és energiát, de jelentős mennyiségű pluszkiadást is jelent a családi költségvetésnek.
Míg a nyelviskolai tanfolyamok óradíját elsősorban a nyelv különlegessége, a tanfolyam hossza és a csoport nagysága határozza meg (ami ezek függvényében általában 300-2200 Ft között mozog), a személyre szabott magánórák, vagy speciális nyelvi tréningek ára – különösen az egzotikus nyelvek esetében – az óránkénti 3500-7000 forintot is elérheti. Összehasonlításképpen: egy 6-7 fővel induló 60 órás általános angoltanfolyam óradíjat 500-1000 Ft közötti sávba tehetjük. A pénztárcánk szempontjából az sem mindegy, hogy az óradíjak 45 vagy 60 percre vonatkoznak, illetve, hogy tanfolyam esetén élhetünk-e bármilyen kedvezménnyel, vagy igénybe vehetünk részletfizetést.
A külföldi nyelvtanulás egy nyelv elsajátításának leggyorsabb, leghatékonyabb módja, ugyanakkor a legköltségesebb is, hiszen itt már nem maga a nyelvoktatás, hanem a külföldi szállás és ellátás költségei jelentik a legnagyobb tételt.
A tudás ára
Bár Magyarországon egyelőre ingyenes a felsőoktatás, évek óta napirenden van az államilag finanszírozott egyetemi és főiskolai helyek számának csökkentése. A legnépszerűbb intézményekben és kurrens szakokon már most is sokszázezer forintos költségtérítést kell fizetni szemeszterenként, az állami képzés további szűkítése várhatóan még nagyobb áldozatra kényszeríti a családi költségvetéseket. Érdemes tehát időben elkezdeni az anyagi felkészülést a gyermekek továbbtanulásának biztosítására – még akkor is, ha egyelőre nem biztos, hogy az itthon a legdrágábbnak számító egészségügyi képzések egyikére jelentkezik majd.
A Workania internetes állásportál 2013-ban készített felméréséből kiderül, hogy az 18 -25 év közötti hazai pályakezdők közül a legmagasabb, 209 ezer forintos átlagfizetést az egyetemi végzettséggel rendelkező pályakezdők viszik haza. A Workania kutatása szerint a fiatal felnőttek átlagos kezdő fizetés bruttó 160 ezer forint; a legkevesebbet – 118 ezer forintot – az általános iskolát végzettek keresik.
Így tervezzen!
A fenti célok megvalósításához, a rendszeres megtakarítási program megkezdése mellett kiemelten fontos a megfelelő pénzügyi eszköz kiválasztása is.
Jelenleg Magyarországon a megtakarítások jelentős részét bankszámlákon helyezik el. A gyermek számára nyitott takarékbetétkönyv tradíciója viszont pénzügyi szempontból rendkívül elavult, méghozzá elsősorban az alacsony vagy kimutathatatlan reálhozamok miatt.
Nagyon fontos, hogy megtakarításunk tisztes hozamot termeljen a hosszú gyűjtögetési-spórolási időszak alatt. Ehhez olyan konstrukció szükséges, amely a rendszerességet és a megfelelő hozamot egyaránt biztosítja, és a megtakarítás, valamint a gyermek jövője akkor is biztonságban tudható, ha a szülőkkel történik valami. Az úgynevezett unit-linked konstrukciók optimális befektetési lehetőséget kínálnak – „családi alap” képzésére.