Igaz, az euró övezetben és Japánban a jegybanki „pénzpumpa” tovább üzemel, és ez némileg csökkenti a tőzsdék világszintű sérülékenységét.
A 2008-ban kezdődött pénzügyi válságból, úgy tűnik, a világgazdaság lassabban és nehezebben lábal ki, mint azt gondolták. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) már a nyár elején jelentősen, 3,3 százalékra csökkentette a pár hónappal azelőtt még 3,7 százalékosra jósolt idei globális GDP-bővülési ütemet. Európa recesszióba került, a kontinens motorjának számító Németország gazdasága az utolsó negyedévben zsugorodott, és az ez évi hivatalos GDP-növekedési előrejelzést is épp mostanság csökkentették 1,2 százalékra. Görögország ismét csődközelben táncol, a hellén eurókötvények hozama 8 százalékra nőtt, míg az athéni tőzsde értékének a negyedét vesztette el év eleje óta. A világ csökkenő nyersanyagszükséglete mélyrepülést okozott az árupiacon is, nehéz helyzetbe hozva ezzel több, „beszállítónak” számító fejlődő országot, például az energiaexportőr Oroszországot vagy – a gabonától a fémekig széles spektrumon termelő és szállító – Brazíliát. Romlanak a növekedési kilátások Kínában és Indiában is.
Egyedül Amerikában jobb a helyzet, ahol a harmadik, utolsó negyedévben a GDP növekedési üteme felülmúlta még az egyébként optimista várakozásokat is. A befektetők optimizmusának egyik fontos összetevője a tőzsdei vállalatok ragyogó nyeresége. Az előbb említett nyersanyagár-csökkenés miatt olcsóbb az alapanyag és az energia, tehát nő a profit. A kamat pedig a gazdaságélénkítés céljából mesterségesen alacsony, aminek köszönhetően a hitelek törlesztése is alacsonyabb. A rossz nyelvek szerint az elemzők szándékosan alulbecsülik a cégek valós teljesítményét, hogy a „kellemes meglepetés” kirobbanó árfolyam emelkedéshez vezessen.
Ám ez a nagymértékű növekedés valószínűleg már rövidebb távon sem tartható fenn, ezért a részvénypiacok jelenlegi magas értékeltsége nem igazán indokolható. A befektetők világszerte leginkább kényszerből vásárolnak ma részvényeket, hiszen a kötvények a mesterségesen alacsonyan tartott kamatszint miatt szinte semmilyen hozamot nem fizetnek (ez magyarázza a már csak mindössze éves 4-4,5 százalékos hozamszintű magyar államkötvények népszerűségét is). A legbiztonságosabbnak számító német, osztrák vagy svájci kincstárjegyek egyenesen negatív hozamot kínálnak, azaz a futamidő végén garantáltan kevesebbet fizetnek vissza, mint a tőke befektetésekor. Mi más marad, mint a tőzsde?
A részvénypiacokon viszont éppen a mesterségesen felduzzasztott tőke következménye az elképesztő drágaság: jelenleg a 2000 pont felett álló amerikai S&P tőzsdeindexnél 40-50 százalékos túlértékeltségről is beszélnek. Márpedig a tapasztalatok szerint a befektetők által használt mutatók előbb-utóbb visszatérnek a sokéves, évtizedes átlagukhoz. A legismertebb – a részvény jelenlegi árfolyamát az egy részvényre jutó profithoz arányosító – P/E (price/earnings) mutató a szeptember végi állapot szerint például 19-szeres értéken állt a globális tőzsdéket illetően, azaz egy-egy részvényért az éves nyereség 19-szeresét kell kifizetni. Az amerikai cégek még drágábbak, mint az átlag: náluk már 21-szeres a szorzó, míg a múltbéli átlag mindössze 15-szörös. A különbség 40 százalék, de ha a piaci szereplők többségében tudatosul ez az aránytalanság, a következő évekre várhatóan csökkenő vállalati eredmények miatt még ennél is nagyobb leértékelődéssel lehet majd számolni. Hasonló arányokat kapunk, ha a részvény árfolyam és a vállalatok árbevételét arányosító mutatót (price per sales, p/s) vizsgáljuk. Ennek a mutatónak a historikus átlaga 1, azaz a cég átlagosan egyéves árbevételét éri. Ezzel szemben a világ tőzsdéin ma átlagosan 20 százalékkal magasabban forognak a papírok, Amerikában pedig 1,7-es a szorzó. Azaz e szerint a mutató szerint 70 (!) százalékos a túlértékeltség, ami valószínűleg csak egy jelentősebb árfolyam-korrekcióval áll majd helyre: a céges nyereségek lassú javulásával. Néhány év alatt emelkedhetnek ismét a részvényárfolyamok.