A világ teljes energiafelhasználásának egyharmadát máig is az olaj teszi ki, éppen ezért jelentkezik a mostani áresés a mindennapi élet rengeteg területén: az olcsóbb benzintől az alacsonyabb rezsiszámlán át (a fuvarozási és energiaköltségek csökkenése miatt) a boltokba kerülő élelmiszerek árának csökkenéséig.
A nagy olajtermelő államok azonban úgy látták, hogy az árcsökkenéssel eljött az idő a napi 90 millió hordós világpiac újrafelosztására is. A kitermelői oldalon Szaúd-Arábia, amely a világ legnagyobb bizonyított olajkészletével rendelkezik, úgy vélte, most szerezhet piacot a tengerentúlon. Az Egyesült Államok ugyanis az elmúlt években szinte teljesen függetlenítette magát a különféle háborúk és árkartellek miatt kiszámíthatatlan közelkeleti kitermelőktől. Gondoljunk csak a szinte állandósult arab–izraeli csatározásokra, az iraki és iráni offenzívákra vagy éppen a szír polgárháborúra. De ugyanígy levált nagy politikai ellenfeléről, Oroszországról is, amely hajlamos energiaexportját világpolitikai játszmákhoz használni. Az USA energiafelhasználásának tetemes részét a „hazai” palaolajból oldja meg, melyet magas szervesanyag-tartalmú kőzetekből speciális eljárással lehet előállítani. Számítások szerint az önköltségi ár hordónként 60 dollár körüli, ez tetemes árelőnyt jelentett a 100 dollár feletti világpiaci árhoz viszonyítva, ezért az elmúlt években valóságos palaolaj-forradalom söpört végig Amerikán. A hatalmas olaj- és pénzügyi tartalékokkal rendelkező Szaúd- Arábia ezért most árversennyel próbálja tönkretenni az amerikai konkurenseket, amelyek a jelenlegi 50 dollár alatti árnál már veszteségesen működnek. Az arab országok felszín közeli kőolajmezőin a kitermelés költsége messze elmarad az amerikai palaolaj bekerülési költségétől. Tavaly decemberben Szaúd-Arábia olajipari minisztere nem véletlenül fogalmazott úgy egy interjúban, hogy nem érdekes, hogy az olaj 20, 40, 50 vagy 60 dollárba kerül, hiszen országa számára még ezeken a szinteken is nyereséges a kitermelés, még ha alacsonyabb marzzsal is.
Az első áldozatok már megvannak: az új év első napjaiban több nagy amerikai palaolajtársaság mondta vissza a működéshez nélkülözhetetlen eszközök megrendelését a magas kötbért is vállalva. Olajipari szakemberek szerint ráadásul ez még csak a kezdet; ha sokáig ilyen alacsony marad az olajár, az egész palaolajüzlet kivérezhet. A szaúdiak célja érthető: Amerika a maga napi 18,5 millió hordójával magasan a világ legnagyobb fogyasztója (a második helyezett Kína ennek csak a felével büszkélkedhet), ezért szívesen visszaszereznék korábbi pozíciójukat. Míg ugyanis a bécsi székhelyű OPEC olajkartell – amelynek Szaúd-Arábia az egyik meghatározó tagja – részesedése az USA-ban 30 éves mélyponton, 40 százalékon van, a hetvenes évek derekán ez az arány még 88 százalék volt.
Az árháború ugyanakkor más országok gazdaságát is érzékenyen érinti. A nagy olajexportőröknél például hatalmas bevételektől esik el a költségvetés, amelynek 2015-ös tervezetét még a korábbi, magasabb kurzussal számolták. Oroszországban például az exportbevétel 70 százalékban az olaj- és gázszállításokhoz kapcsolódik, és 100 dolláros árfolyamon lenne egyensúlyban a kiadási, illetve a bevételi oldal. Így viszont, hogy az olaj világpiaci ára egy év alatt a felére csökkent, marad az eladósodás és a 2015- re jósolt 0,7 százalékos GDP-visszaesés. Hasonlóan rossz helyzetbe kerülnek a nagy olajexportáló afrikai országok is, mint Algéria, Líbia és Nigéria vagy Irán. A világpiaci ár mélyrepülése így akarva akaratlanul hozzájárulhat egyes, a Nyugat számára politikailag kellemetlen ellenfél megregulázásához is.
Az olajbehozatalra szoruló államok viszont jól járnak az árcsökkenéssel: Amerikán kívül például Kína, India, Dél-Korea, Németország vagy éppen Törökország. Utóbbinak a fizetési mérlege és az elmúlt években nagymértékű inflációja is érezhetően mérséklődött az olajár jelentős csökkenésének következtében. Ezzel a török líra árfolyama stabilizálódhat, és adott a lehetőség a kamatcsökkentésre is, mely az év egyik legígéretesebb befektetésévé teheti a török kötvényeket, de az olcsóbb hiteleknek köszönhetően a vállalati szektor – és ezzel a részvénypiac is – optimizmussal tekinthet 2015-re.